Хан Крум Страшний
До къде стига територията на България при хан Крум? Експанзията на юг и югозапад обаче, към славяните в Тракия и по-нататък, в Македония, хан Крум се натъква на ожесточена византийска съпротива.
Конфликтът с император Никифор I Геник минава през множество кръвопролитни стълкновения, докато в едно от тях не загива и самият василевс. Хан Крум, който според хронистите отпразнувал победата, вдигайки тост с обкования в сребро череп на Никифор, този път вече насочва войските си към Цариград.
Пред стените му обаче става ясно, че такова начинание не може да се осъществи без множество обсадни съоръжения и хан Крум пристъпва към преговори. Разярен от вероломния опит на византийците да го убият по врема на разговорите, той опустошава цяла Югоизточна Тракия и се завръща в своята столица, за да се отдаде на трескава подготовка за нова обсада, в разгара на която умира.
Военните успехи и огромните териториални придобивки на хан Крум често изтласкват на заден план редица важни стъпки в управлението му, например законотворчеството, което открива пътя към пълна феодализация на страната (според някои преувеличени твърдения на древни автори хан Крум дори наредил да се изкоренят лозята - за да предпази народа си от порока на пиянството). Неговата изключителна фигура обаче впечатлява мнозина изтъкнати личности от Европа векове наред. На законодателството на хан Крум отделя място в творбите си Монтен; Франсоа Рабле пише за държавата на хан Крум като за страна, в която няма подлост, клевети и кражби. Той е прототип на Просперо от "Буря" на Шекспир, един от героите на Грифиус в Германия и на Корней във Франция.
in English |
Ще съм благодарна да оцените моя труд и гласувате за блога ми на: