Бъдни вечер
Сармите и пълнените чушки са за пожелание за добра реколта на зеленчуците. Ошавът е в чест на овощните дръвчета. Тенджерата, в която се вари ошавът, се опасва с червен конец за здраве и против уроки. Бъдни вечер не минава без орехи. Според ритуала, след вечерята всеки счупва по три от тях и по вида им гадае какво ще му донесе новата година - ако са чисти, идващата година ще е успешна за него; ако са почернели, тя ще е неудачна. Червивите пък са предзнаменование за болести и ядове. Задължително на трапезата присъстват и ябълките - слагат се най-здравите и красиви на вид плодове, та такива да са седналите около масата.
Според народната традиция се слагат и три китки чемшир и 7 или 9 стръка бръшлян, превързани с червен конец, за да пазят дома и обитателите му от болести и уроки.
Трапезата не се вдига до другия ден. Празненството се върти около посрещането на коледарчетата (6-12-годишни момчета) — предвестниците на раждането. Те ходят през деня, в навечерието на Бъдни вечер. През нощта се разнася песента на големите коледари, на ергените, също с пожелание за благоденствие, защото това е нощ на съзидание, на раждането на новото, младото слънце, тръгнало към лятото: "Ой, Коледо, мой Коледо, родило се Боже чедо, с колко звезди по небето, толкоз здраве в тая къща”.
Чрез своите обредни песни коледарите даряват стопаните с благословията си, те пък ги даряват с "вит превит кравай”. Той е дар, чрез който домакините изразяват готовността си да ги приемат вече като мъже, които могат дом да въртят и челяд да въдят.
Именници: Евгени, Евгения, Жени, Благороден, Благородна, Малчо, Мален, Малена, Малин.
За въпроси и предложения, моля, в коментарите.
Ще съм благодарна да оцените моя труд и гласувате за блога ми на: