Блог на Blogger. Да се задържим на върха
Приятели, има новини! То вече се случи! Иновациите на Google вече са в сила. Сега търсещата машина маркира всички блогове и сайтове без HTTPS като небезопасни и понижава позициите им, а скоростта на зареждане на страниците им е включена в алгоритмите за класиране.
От какво сте застрашени?
➤Блогът или сайтът ви няма да може да влезе в челната част на резултатите при търсене с Google, ако все още сте на HTTP протокол или страниците на блогът ви се зареждат с ниска скорост.➤На контекстната реклама трябва да кажете сбогом. Рекламата в AdWords ще бъде достъпна само ако промените протокола от HTTP на HTTPS.
➤Google е много загрижен за сигурността на личните и финансовите данни на потребителите. В резултат на това над 51 % от блоговете и сайтовете на клиентите на Google няма да се виждат при търсене.
Кой е виновен и какво да се прави?
Не се обезкуражавайте и не скубете косите си. Можете да промените протокола на вашия блог сами, ако още не сте го направили. А и аз мога безкористно да ви помогна със съвети, ако имате въпроси по темата. Достатъчно е да прочетете следните материали в Блог за блогове:➤Блог с личен домейн на HTTPS
➤Да поправим грешките след трансфер на HTTPS
Надявам се да намерите време, нищо, че е лято.
По какво се различават двата протокола HTTP и HTTPS?
Разликата между протоколите е разликата в сигурността. Буквите HTTP в началото на адресната лента означават, че клиентът и сървърът обменят данни чрез протокола за прехвърляне на хипертекст - hipertext transfer protocol. Това е стандартният протокол за обмен на данни в Интернет. Външно абревиатурата на HTTP не изпъква - тя е със същия черен цвят като останалата част от адресната лента. Незащитеният протокол изобщо не се посочва в адресната лента на браузъра.Ако в адресната лента вместо черния надпис се появят зелените букви HTTPS значи, че данните се предават за същия HTTP протокола, но с допълнителна надстройка, предоставяйки криптографска защита. От тук идва и буквата "S" , което означава "security", тоест сигурност. Предаваните данни се криптират чрез SSL и TLS протоколи, които не могат да бъдат декриптирани без ключ. За да се разбере, че връзката е защитена е лесно. Освен зеления цвят на буквите, в адресната лента се появява изображението на заключен катинар и текст “има защита“.
Протоколът HTTPS се използва за защита на лични данни и финансова информация, предавани чрез Интернет - например, за защита на онлайн банковите транзакции, информация за регистрация в социални мрежи или информация за потребителски акаунт за онлайн банкиране.
Основните предимства и недостатъци на HTTPS
➤В допълнение към действителната защита на данните, HTTPS изпълнява допълнителна задача - увеличава потока на посетителите към блога или сайта. Още през 2014 Google обяви, че ще повиши рейтинга на блогове и сайтове, използващи HTTPS в търсачката и много от тях купиха цифров сертификат за криптиране на информация. За съжаление, поради разликата в принципите на търсещите машини Google и Yandex при замяната на HTTP с HTTPS, някои ресурси изпаднаха от класацията поради неправилен трансфер.➤Въпреки това според статистиката потребителите подхождат с повече доверие към блогове и сайтове с HTTPS.
➤Също е необходимо да се има предвид, че криптирането на данни консумира част от мощността на сървъра, така че блогът с HTTPS може да работи малко по-бавно.
За да се увеличи скоростта на зареждане на блога, е необходимо да се оптимизират изображенията и да се настрои кеширането
Но новите посетители, които идват на блога ви с HTTPS, поради повишената му позиция в класацията, компенсират тези малки неудобства.
Успех!
Здраве за всички вас! Не забравяйте да правите добро на други хора!
Ще съм благодарна да оцените моя труд и кликнете върху звездичките по-долу. Или гласувайте за блога на: