Неделя 20 април 2025 г.
>> Крейзи Хорс, един безкраен празник  >> Кабаре Лидо, история на успеха и признанието  >> Най-необичайните кафенета от цял свят  >> Мулен руж, кабарето на живота  >> Дивали, индийската Нова година  >> Мозаечната стълба  >> Палмовите библиотеки в Индия  >> Плаващ автобус в Амстердам  >> Избрани цитати от Вятърничав - епизод 3  >> Вятърничав. Съдържание на 3 епизод  >> Багдатския булевард в Истанбул - Багдат джадеси  >> Вятърничав. Съдържание на епизодите. 2 епизод  >> Актьорски състав и героите от "Вятърничав"  >> Герои и актьорски състав от Вятърничав  >> Главни герои и актьорски състав от сериала "Вятърничав"  >> Вятърничав. Главни герои и актьорски състав  >> Имението Шадооулу в Мидят  >> За сюжета на сериала Harcai – Вятърничав  >> Избрани цитати от сериала Вятърничав - епизод 1  >> Вятърничав. Съдържание на епизодите. 1 епизод  >> Свежи пролетни и летни модни идеи 2023  >> Hercai-Bg - Вятърничав  >> Приказка за безсмъртната любов, родена от отмъщението  >> Тодоровден  >> Денят на Баба Марта  >> Коронацията на Чарлз III и смелата молба на Том Круз да присъства   >> Коронация Карла III и Том Круз   >> Coronation of Charles III and Tom Cruise  >> Она жила один раз, похоронена дважды  >> She lived once, buried twice  >> Живяла веднъж, погребана два пъти  >> Карнавал в Рио-де-Жанейро - часть вторая  >> Карнавал в Рио-де-Жанейро  >> Рио-де-Жанейро − ночная звезда Бразилии  >> Трифоновден  >> Рио де Жанейро - нощната звезда на Бразилия  >> Why Germany has no moral right to pressure us for Skopje  >> Почему Германия не имеет морального права оказывать на нас давление из-за Скопье  >> Защо Германия няма морално право да ни натиска за Скопие  >> Basta of the northern Macedonian melodrama    undefined

Календарът на ацтеките

Календарът на ацтеките
На 17 декември през 1790 година на площад Сокало, в центъра на Мексико сити, е открит легендарният календар на ацтеките, наричан Камъка на слънцето ("Piedra del Sol"). Открит е от работниците, които се занимавали с ремонта на катедралата в мексиканския град. Камъкът на слънцето представлява кръгла плоча с диаметър почти 4 метра и тегло около 24 тона. Преди да бъде погребан под останките на древния ацтекски град Теночтитлан, камъкът се намирал на върха на Централния храм на града. Първият изследовател на артефакта е ученият Антонио де Леон-и-Гама, сочен за бащата на мексиканската археология. Каменният монумент е не само паметник на културата, но и своеобразен разказ за историята на ацтеките и съдбата на предишните четири свята, в които те са живели. Ето до какви изводи са стигнали учените след подробно изследване на артефакта. Камъкът е съставен от четири кръга, като в центъра е изобразен богът на слънцето Тонатиух. Около него, в четири квадрата са описани съдбите на предишните четири свята, които предшестват сегашната ера, и по-точно как те са изчезнали. Първият свят бил разрушен посредством вятър, пуснат от слънцето. Вторият свят бил населен от гиганти, които били избити от великани, отново изпратени от слънцето. Третият свят бил унищожен от огнен дъжд, който се изсипал над градовете. Оцелелите се заселват на острова Ацтлан.
В края на четвъртата ера Ацтлан бил унищожен от потоп. Тези, които успяли да се спасят, се преселват в Теночтитлан, за да сложат началото на Петото слънце. Вторият кръг представлява календара на ацтеките. По структура той прилича на този на маите, тъй като има същите календарни числа. Има две различни календарни системи – свещена и гражданска. Свещената система е съставена от цикъл от 260 дни и се нарича тоналпоуали. Използва се предимно от жреците. Разделен е на 20 периода с по 13 дни, като всеки период има име, изобразено с йероглифи. Втората система включва 365 дни, които съвпадат с представата ни днес за една календарна година или времето, за което Земята прави една обиколка около Слънцето. Нарича се хиупоуали или хиуитл. Съдържа 18 периода с по 20 дни и един финален период от 5 дена, които са смятани за нещастни. На всеки 52 години гражданският календар съвпада със свещения, което определя и края на един ацтекски век. Смята се, че тогава се ражда и новото слънце. Третият кръг е съставен от квадрати с по пет точки, които символизират петте дни от седмицата. Кръгът е разделен от осем лъча, за които се смята, че са лъчите на слънцето, които показват посоките на света. Четвъртият най-външен кръг представлява две огнени змии Шиукоатл, които се срещат лице в лице в долната част на диска. Едната змия е с наполовина черно лице, а другата – с наполовина червено, което символизира дуалността на денонощето (денят и нощта / тъмнината и светлината). Тялото на всяка една от змиите е разграфено така, че заедно символизират 52 години, които съставят един цял век.
Днес Камъкът на слънцето се намира в Националния музей по антропология и история в парка Чапултепек в Мексико Сити.

За въпроси и предложения, моля, в коментарите.

Ще съм благодарна да оцените моя труд и гласувате за блога ми на:

BGtop
OpenCloseComments
Cancel