Събота 10 май 2025 г.
>> Крейзи Хорс, един безкраен празник  >> Кабаре Лидо, история на успеха и признанието  >> Най-необичайните кафенета от цял свят  >> Мулен руж, кабарето на живота  >> Дивали, индийската Нова година  >> Мозаечната стълба  >> Палмовите библиотеки в Индия  >> Плаващ автобус в Амстердам  >> Избрани цитати от Вятърничав - епизод 3  >> Вятърничав. Съдържание на 3 епизод  >> Багдатския булевард в Истанбул - Багдат джадеси  >> Вятърничав. Съдържание на епизодите. 2 епизод  >> Актьорски състав и героите от "Вятърничав"  >> Герои и актьорски състав от Вятърничав  >> Главни герои и актьорски състав от сериала "Вятърничав"  >> Вятърничав. Главни герои и актьорски състав  >> Имението Шадооулу в Мидят  >> За сюжета на сериала Harcai – Вятърничав  >> Избрани цитати от сериала Вятърничав - епизод 1  >> Вятърничав. Съдържание на епизодите. 1 епизод  >> Свежи пролетни и летни модни идеи 2023  >> Hercai-Bg - Вятърничав  >> Приказка за безсмъртната любов, родена от отмъщението  >> Тодоровден  >> Денят на Баба Марта  >> Коронацията на Чарлз III и смелата молба на Том Круз да присъства   >> Коронация Карла III и Том Круз   >> Coronation of Charles III and Tom Cruise  >> Она жила один раз, похоронена дважды  >> She lived once, buried twice  >> Живяла веднъж, погребана два пъти  >> Карнавал в Рио-де-Жанейро - часть вторая  >> Карнавал в Рио-де-Жанейро  >> Рио-де-Жанейро − ночная звезда Бразилии  >> Трифоновден  >> Рио де Жанейро - нощната звезда на Бразилия  >> Why Germany has no moral right to pressure us for Skopje  >> Почему Германия не имеет морального права оказывать на нас давление из-за Скопье  >> Защо Германия няма морално право да ни натиска за Скопие  >> Basta of the northern Macedonian melodrama    undefined

Църквата "Света София"

 Света София
София е един от аспектите на Исус като образа на Божествената Мъдрост. София е не само духовна категория, но и името на жена. Него носила християнката Света София, която е живяла през II век. Преданието описва живота на праведната и дълбоко вярваща в Христос вдовица София и нейните три силно вярващи дъщери. Император Адриан, който управлявал Рим през II век е бил предан на култа към богинята Артемида. Той заповядал да му доведат майката и децата й. След обещания за подаръци той не могъл да убеди семейството на скромна вдовица да се откаже от Христа. Тогава императорът се решил на драстични мерки. С изтезания се опитал да ги убеди да се откажат от своята вяра. Но майката и дъщерите били твърде предани на своята вяра, за което заплатили с живота си. И трите момичета не оцелели в мъченията, а София, положила в земята разкъсаните им тела и умряла на гробовете им след три дни.
На София - Премъдрост Божия са посветени множество православни църкви. Сред тях най-известна е църквата Света София в Константинопол, главната църква на Византийската империя до 1453 в целия православен свят.
Църквата на Света София - Премъдрост Божия е разположена в центъра на българската столица София, в близост до храм-паметника на Св. Александър Невски. Тя е един от най-старите църкви в София и нейната история е тясно свързана с историята на града. Днес храмът се смята за един от символите на столицата София.
Църквата е построена през VI век, по време на византийския император Юстиниан (царувал 527-565), върху основите на четири стари християнски храмове от IV век.
Църквата Света София е построена на мястото на некропола на град Сердика (древното име на София), други по-стари църкви в IV. и десетки каменни гробници. По време на археологическите работи били намерени фрагменти от мозайката на един от най-старите храмове. Смята се, че сградата може да побере до 5000 вярващи. През XI - XIV век Църквата Света София била митрополитска и славата й е била толкова голяма, че в XIV век тя дала името си на града. В XVI век по време на османското владичество, църквата е преустроена в джамия, а стенописите са били унищожени. Според легендата, в XVI век. пред църквата е изгорен жив златарят майстор Георги, който е отказал да приеме исляма. Големите земетресения през 1818 и 1858 унищожили минарето и нанесли щети на сградата, а според една легенда, по време на второто земетресение в сградата са били двамата синове на ходжата, които загинали. Мюсюлманите видели в това лош знак и изоставили храма. Дълго време той пустеел, а след Освобождението на България от турско робство (1878 ) е превърнат в склад. Сградата е възстановявана няколко пъти, а от началото на ХХ век. тук се правят археологически проучвания. В момента видът на храма е в максимална близост до автентичния си облик от времето на късната Античност и ранното Средновековие. Не далеч от църквата през 1873 бил обесен революционера Васил Левски. Зад църквата е гробът на големия български писател Иван Вазов.
Днес, в непосредствена близост до храма е паметникът на незнайния войн, символ на почитта към паметта на всички български войници, загинали за родината си.




За въпроси и предложения, моля, в коментарите.

Ще съм благодарна да оцените моя труд и гласувате за блога ми на:

BGtop
OpenCloseComments
Cancel